Haber Detayı
04 Ekim 2019 - Cuma 17:17 Bu haber 281 kez okundu
 
Çöplükte Yaşayan Hayvanlar Unutulmadı
Düzce Hayvanları Koruma Derneği, yaptığı basın açıklamasıyla çöplüklerde yaşamak zorunda kalan hayvanlara dikkat çekti. Dernek üyeleri ellerinde taşıdıkları pankartlarla hayvanlara verilen zararlara dikkat çektiler. Hayvanları koruma derneği olduğunu belirten bir çok dernek ise bu günde sessiz kaldı.
Haberi


Her yıl binlerce sokak hayvanı insanlar tarafından telef edilirken, onlarında can taşıdığı unutulurken Düzce Hayvanları Koruma Derneği üyeleri, Avni Akyol Parkı yanında basın açıklaması yaparak 4 Ekim Hayvanları Koruma Gününde sokak hayvanlarını unutmadı. Sokak hayvanları için isteklerini de sıralayan dernek üyeleri, ellerinde ise hayvanların insanlar tarafından gördükleri işkenceleri anlatan pankartlar taşıdılar.

Basın açıklamasını yapan Düzce Hayvanları Koruma Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Ilgın Gülce Günay; hayvanlara yapılan işkenceleri dile getirerek, yerel yönetimlerin yapması gereken çalışmaları dile getirildi. Ilgın Gülce Günay; “Bugün burada Düzce Hayvanları Koruma Derneği olarak, 4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Gününde, hala Düzce’de ve Türkiye’de hayvanların merhem sürülememiş yaralarını duyurabilmek için toplandık. 1822 yılında İngiltere’de, Hayvanların eşit yaşam hakkı farkındalığına sahip insanlar bir araya gelerek Hayvan Koruma Birliğini kurdular. Böylece ilk Hayvan Koruma Kurumu kurulmuş oldu. Aynı amaçla Hollanda’da da Dünya Hayvanları Koruma Fedarasyonu kuruldu ve o gün 4 Ekim Hayvanları Koruma Günü ilan edildi. Bizler de bugünü hatırlatmaya devam ettik.

Ancak 2019 yılında, günümüz Düzce’sinde ve Türkiye’sinde sokak hayvanlarını korumaya yönelik yasaların uygulanamadığı ve hayata geçirilemediği şu an bulunduğumuz çöplüğün durumundan da anlaşılmaktadır. 2019 yılında, hayvanlar; belediyelerin kısırlaştırma ve aşılama ihmalleri, hayvanları şehir merkezlerinden uzaklaştırma çabaları, sokak hayvanlarını doğal yaşamın bir parçası olarak görmemeleri sebebiyle tüm Türkiye’de, çöplüklerde, şehir merkezinden uzak tenha köşelerde, ölümcül bulaşıcı hastalıklarla savaşmakta, açlık mücadelesi vermekte ve güçsüz düşüp ölüme terk edilmektedir. Yaklaşık 1400 belediyenin bulunduğu ülkemizde sadece 234 belediye barınağı, İlimizde ise sadece Akçakoca ilçemizde barınak bulunmakta ve dolayısıyla diğer ilçelerimizdeki hayvanlar çöplüklere bırakılmaktadır. Bilinçli Belediye yönetimine sahip şehirlerde, çöplükte yaşayan sokak hayvanlarının sorunlarıyla mücadele edilebilir, problemlere çözüm aranabilirken ve ülkemizde de bunun oldukça güzel örnekleri mevcutken, daha uygarca bir ortak yaşam yaratmayı hedefleyen toplum ve belediyeler ise aynı yöntemleri izlemek zorundadırlar.

Geçen kış, Düzce’de, bu çöplükte gördüğümüz manzaralar, alınan kararlar ve uygulanamayan tedbirler, Düzce Belediyesinin uygarlık yaratamayan bir belediye olduğunun apaçık göstergesiydi. Sokak hayvanlarının; bir avuç küflü mama ve yemek artıkları için birbirleriyle öldüresiye dövüşmesi, basit bir tedavi süreciyle iyileşebileceklerken ölümcül uyuz vakalarıyla savaş vermesi, kısırlaştırmaların ihmali sonucu her geçen gün yeni bebeklerin doğması, yüzlerce bebeğin ve yetişkin hayvanın birbirlerini parçalayarak açlık içinde soğuktan ölmelerine neden olmuştur.

Çöplüklerin durumu aylarca derneğimiz tarafından gündeme getirilmiş, meclise kadar taşınmış, tam haberlere çıkmışken, çöplüklerde hayvanlar için yaşam alanı oluşturmaya çalışmak gibi  tamamen sağlıksız ve mantığa, vicdana ve yasalara aykırı çözüm önerileri gündeme getirilerek yetkililer tarafından uygulanmaya çalışılmıştır.

Yaşadığı coğrafyada, insanla doğayla barışık, hayvanla dost olan, zalime karşı mazlumun yanında yer alan, elinden geldiğince dostlarının yanında olan gerçek hayvanseverler olarak tüm yetkili ve sorumlulara sorduk; bu muydu akla ve vicdana uyan çözüm?

Bizlerin çözüm önerisi, rehabilitasyon merkezinin açılışının hızlandırılması ve geçecek süre içerisinde öncelik yavrular olarak hayvanların oradan alınıp tedavilerinin yapılıp sahiplendirilmesi olmuştur. Kollarımızı sıvadık, kendi imkanlarımızla, hayvanseverlerin yardımıyla kulübeler yapmaya başladık. “Çöplükten 2 köpek sahiplenene bir kulübe hediye” sloganıyla kampanya başlattık. Yavruların çoğunu önce dernek korumamıza aldık, bağışıklık sistemleri güçlenene kadar bekledik, tedavilerini tamamladık ve sahiplendirmeye başladık. Nisan ayından beri sadece çöplükten alıp sıcak yuvalarına kavuşturduğumuz çöplük çocuklarının sayısı 38 yavru ve 2 engelli yetişkin olmak üzere 40 adettir. Şu anda da bakmakta olduğumuz, çöplükten gelen, çok sayıda hayvanımız var. Tamamen iyileştiklerine inandığımızda kalanları da sahiplendirmeyi umuyoruz.

Tek istediğimiz bu hayvanlar soğuk betonlardan sıcak yuvalarına kavuşurlarken, bir yandan şehrimize yakışır çözümler üretilmesi ve 5199 sayılı hayvanları koruma kanunun hayvanların yaşam hakkını bütünüyle koruma altına alması; Düzce’mizde devasa barınaklardan kurtularak her ilçeye özel içinde bir mini buzdolabı, ecza dolabı, ameliyat masası bulunan, 150 metrekarelik, etrafı tellerle çevrili, kısırlaştırma ve tedavi konteynerlerinin oluşturulması; anlaşmalı, alanında uzman veteriner hekimlerle iş birliği yapılarak günde en az 10 kısırlaştırma ile hızla artan popülasyonun önüne geçilmesi; konteynerlere ek olarak kısırlaştırma ameliyatı sonrası hayvanların alındıkları yere bırakılana kadar gözetim altında tutulabileceği 10 kulübenin ilçelere temin edilmesi; Kurtsuyu’nda bulunan rehabilitasyon merkezinin gerçekten bir hayvan hastanesi gibi çalışması ve şehrimizdeki bütün ilçelere, köylere, mahallelere hizmet vermesi. Eski barınağın ise çöplük sorunu hallolana kadar acil kısırlaştırma ve tedaviler için hizmet vermeye devam etmesidir.

Her canlının yaşam hakkı kutsaldır ve tüm hakların önündedir. Sokaklar, sokak hayvanlarının yaşam alanlarıdır ve bu yaşam alanlarında, beslenmelerinin, barınmalarının, yaşamlarını sürdürmelerinin engellenmesi 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu gereğince suçtur.  Tüm bu bahsettiğimiz üzücü olaylara, siyasi liderlerin, belediye yetkililerinin, il, ilçe, belde, belediye başkanlıkları ve muhtarlıkların siyaset üstü, vicdani bir mesele olarak yaklaşmalarını umut etmekteyiz” dedi.

Basın açıklamasının ardından dernek üyeleri olaysız şekilde dağıldı.

 

Bir tek onlar hatırladı

Düzce’de sayıları onları bulan hayvan hakları derneği ise bu günde ne bir açıklama yaptı ne de hayvanlar için bir organizasyon düzenledi. Hayvanları, haklarının olduğu günde tek hatırlayan ise Düzce Hayvanları Koruma Derneği oldu.

Kaynak: Editör: Enes Bektaş
 
Etiketler: Çöplükte, Yaşayan, Hayvanlar, Unutulmadı,
Haber Videosu
Yorumlar
Sayfalar
Özlü Sözler
"Yıkılıp düşene gülme sakın sen. Yiğit düşüp kalkmayınca belli olmaz "


Bir Hadis
İslâm, güzel ahlâktır.


MEVLANA (R.A)
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı