Haber Detayı
25 Temmuz 2020 - Cumartesi 16:23 Bu haber 389 kez okundu
 
Esnafın Ahından Nasıl Kurtulacaksınız
Karayolları ekipleri tarafından korona virüs salgını için alınan tedbirlerin yumuşatılmasının hemen ardından başlayan Olimpiyat Kavşağı’ndaki çalışmalar esnafa kan ağlattı. Ekiplerin, keyfe keder çalışması nedeniyle bir türlü bitmeyen kavşak çalışması ve yan yollardaki çalışmalar en çok pandemi döneminde zarar eden ve işlerin açılmasını bekleyen esnafı vurdu.
GÜNDEM Haberi


  Karayolları ekiplerinin Düzce’de, vatandaşlara yaptığı zulüm bitmek bilmiyor. Geçen yıl yaz döneminde Olimpiyat Kavşağı’nda Ankara şeridinde yapılan ve bitirilmesi için dualar edilen kavşak çalışmasında yan yollar, D-100’deki çalışmalar bahane edilerek kapatılmış ve yan yollarda dükkanları bulunan esnaflar aylarca mağdur olmuştu. Ardından, esnafların ısrarlı girişimleri ile yan yollar, adeta esnafla dalga geçercesine dolambaçlı olarak açılmıştı.

Bu defa da aynı kavşağın İstanbul şeridinde bakım ve onarım çalışması başlatıldı. Ancak bu defa zaten korona virüs salgınında alınan tedbirler nedeniyle zarar eden esnaf, tam pandemi tedbirlerinin yumuşatılması ile işlerinin açılacağı dönemde başlaması, esnafları çileden çıkarttı. Özellikle kavşağa bağlanan yan yollarda yapılan ve keyfiyete bağlı yapılan çalışmalar, esnafları büyük oranda mağdur etti. Esnaflar bu duruma tepki gösterirken, Karayolları’nın kavşak düzenlemesinde geçen yıl yaptıkları gibi yan yolları bariyerle ayıracak proje hazırlaması ve bu projeyi de çok geç bir şekilde esnaflara bildirmesi, esnafı çileden çıkarttı. Özelikle yan yollarda yapılan çalışmalarda esnaflar, zaten bozuk olan ve yapımı bitmek bilmeyen yollarda zar zor bulduğu müşterilerine sattıkları ürünleri yolun kesildiği noktalara kadar sırtlarında taşımak zorunda kaldıklarını belirtirken, zaman zaman sağlıklarını kaybetme noktasına geldiklerini dile getirdiler.

DSİ’nin yanında PVC doğrama işi yapan Hasan Tüysüz; “DSİ’nin hemen yanında yan yol Caddesi’nde işletmemiz var. Yasaklar bittiğinde başlayan çalışmalarda İşlerimiz açıldı zamanda başlandı. Yollarımız kapandı, 2-3 Aydır ben kendi kamyonetimi sokamadım kendi dükkanımın önüne ve bana gelen müşterilerimin de arabalarına kadar sırtımda malzeme götürdüm. Bu konuda çok mağduriyetimiz vardı. Ama 2 gün bu yan yolda çalıştılar 3 gün yoklar. Buı şekilde devam etti. Ne zaman açılacağını bizlerde bilemiyoruz. Bizim için çok zor oluyor. Sırtımda yolun başına kadar alüminyum doğrama taşıyorum. Benim müşterilerin dolanıyor sokaklarda. Allaha şükür işlerimiz iyi ama gelen müşterilerimiz aracını yolun başında bırakıyor. Yolun başına kadar malzeme taşıyoruz. 2-3 ay boyunca yorula yorula, kendimizi yora yora iş yapmaya çalışıyoruz. Malzemem geliyor. Dükkanımın önüne tır sokmam gerekiyor. Ancak tırı sokamıyorum. Tırı yolun başında park ettirip sırtımızda malzemelerimi dükkanıma taşıyorum. Bu şekilde ticaret yapmaya çalışıyoruz. Yolu açacağız dediler ancak ne bir açma var nede bir çalşma. İşlerimiz 3 ay bıyunca normal seyrinde gidiyordu. Çok yoğun değildi. Pandemi dönemi bitti işlerimiz açıldığı sırada yol çalışmasını başlattılar. Pandemi döneminde başlatmış olsalardı şimdiye kadar bir şey kalmaz hem onlar hem de biz rahat ederdik” dedi. İstanbul ile Ankara arasındaki en önemli yol burası. Yan yollar kapalıda bunu geçtim D-100 kapalı. Bizim için zulüm oldu. Bir yol yapacaklar ama yoldan önce bizi yıprattılar” diye konuştu.

Kaynak: Editör: Enes Bektaş
 
Etiketler: Esnafın, Ahından, Nasıl, Kurtulacaksınız,
Haber Videosu
Yorumlar
Sayfalar
Özlü Sözler
Devletin hazinesi adalettir.


Konfüçyus
Bir Hadis
İslâm, güzel ahlâktır.


MEVLANA (R.A)
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı