Haber Detayı
24 Temmuz 2020 - Cuma 20:22 Bu haber 147 kez okundu
 
Gazetecilerin Bayramını Unutmadılar
...
GÜNDEM Haberi


24 Temmuz basın Bayramı’nı bürokratlar ve siyasiler unutmadı. Vali Cevdet Atay, Basın, MHP İL Başkanı İlhami Caboğlu, İyi Parti İl Başkanı Yunus Özay Er, açıklama yayınlayarak, gazetecilerin günün kutladılar.

24 Temmuz basından sansürün kaldır4ılışının yıldönümü ve Basın Bayramını unutmayan bürokratlar ve siyasiler, basın açıklamalarıyla basın bayramını kutladılar.

VALİ CEVDET ATAY; “TÜM ŞARTLARDA BÜYÜK GAYRET VE ÖZVERİYLE GÖREV YAPIYORLAR”

Basından sansürün kaldırılışı ve Basın bayramı dolayısıyla yazlılı açıklama yapan Düzce Valisi Cevdet Atay; “Türk Basınında sansürün kaldırılışının 112. Yıldönümünde, basın mensuplarının ve basın kuruluşlarının “24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı”nı kutluyorum.

Haber alma hakkının korunması, kamuoyunda farkındalık oluşturulması, her türlü yapıcı fikrin dile getirilmesi ve olgunlaşması süreçlerinde basın çalışanlarının önemli sorumlulukları bulunmaktadır. Meslek ahlakı ve gazetecilik ilkelerine sadakatle bağlı kalarak bu büyük sorumluluğu üstlenmek basın mensuplarımızın asli görevidir.

Halkımızın haber alma hakkını hayata geçirme çabasıyla tüm şartlarda büyük bir gayret ve özveriyle görevlerini yerine getirmeye çalışan basın mensuplarımızın ‘24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı’nı kutluyor, tebrik ediyor, çalışmalarında başarılar diliyorum” ifadelerine yer verdi.

 

CABOĞLU’DA UNUTMADI

MHP İl Başkanı İlhami Caboğlu, basın bayramı ile ilgili olarak yayınladığı mesajında, “Basının gücü, milletin gücünü yansıtır” dedi. İlhami Caboğlu mesajında; “Günümüzde her insanın bilgiye ulaşma, doğruları öğrenebilme ve kendi fikirlerini ifade edebilme özgürlüğünün en temel hak olduğu görüşü, modern dünyada tartışmasız kabul görmektedir. Basın, kamu adına gerçekleri araştırma, doğru ve gerçek haberlerle kamuoyunu aydınlatma mesleğidir. Bu yönüyle demokratik hayatımızın vazgeçilmez unsurlarından biri olan, haber alma ve yayma özgürlüğünün en etkili aracı olan basın, demokrasinin yaşamasını ve gelişmesini sağlayan kurumların başında gelmektedir. “BASININ GÜCÜ, MİLLETİMİZİN GÜCÜNÜ YANSITIR” Yazılı, işitsel ve görsel kanallar aracılığı ile yaşadığımız bölge ve tüm dünyadaki gelişmeler hakkında bilgi sahibi olunması, vatandaş ile devlet arasındaki iletişimin sağlanması ve kamuoyu oluşturulması gibi birçok önemli görev ve sorumlulukları üstlenmektedir. İlimizdeki basın yayın çalışanlarının bu sorumluluk bilinciyle yaptıkları ve yapacakları duyarlı çalışmaların İlimizin her alanda başarıya ulaşmasında büyük katkı sağlayacağına inancımız tamdır. Basının gücü, milletimizin gücüdür… Meşrutiyetin ilanı ile birlikte gazetelerin ilk kez sansürsüz olarak yayınlanmaya başlandığı 24 Temmuz 1908 tarihini, ülkemizde her yıl ‘Gazeteciler ve Basın Bayramı´ olarak kutluyoruz. Basın çalışanlarının, meslek camiaları arasındaki yeri son derece değerlidir. Toplumları aydınlatmak gibi büyük sorumluluk üstlenen basının ve basında çalışan arkadaşlarımızın aldıkları sorumluluk ve üstlendikleri bu misyon ile demokrasimizin daha da güçlendiğini görüyoruz. Basının gücünün, milletimizin gücü olduğunu biliyor, bu bilinçle hareket ediyoruz.  Bu duygu ve düşüncelerle, Düzce’de faaliyette bulunan yerel gazete, dergi, internet haber gazeteleri, radyo, televizyonlarımız ve ulusal haber ajans temsilcileri ile zengin bir kadroya sahip olan ve üstlendikleri sorumluluğun bilinciyle görev yapan değerli basın mensuplarımızın '24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı'nı kutlar, tüm basın mensuplarımızın habere ulaşma ve haberi kamuoyuna ulaştırma çabalarında başarılar dilerim” dedi.

 

YUNUS ÖZAY ER; “BASINDA SANSÜR HALEN DEVAM EDİYOR”

24 Temmuz Basın Bayramı nedeniyle İyi Parti Düzce İl Başkanı Yunus Özay Er; yazılı açıklama yaparak gazetecilerin bayramını kutladı. İyi Parti Düzce İl Başkanı Yunus Özay Er, 24 Temmuz Basın Bayramı ile ilgili yaptığı açıklamada; “Demokratik sistemin vazgeçilmez unsurlarından biri olan basın, halkın haber alma ve bilgi edinme hakkını sağlamada, temel hak ve özgürlüklerin korunmasında, kamuoyu oluşumunda ve kamu hizmetlerinin toplum adına denetiminde büyük bir güce sahiptir. Ancak bugün geldiğimiz noktada basın sürekli sansürlenip, sürekli baskı altında tutulmaya çalışılmaktadır. Hâlbuki özgür ve bağımsız basın bir gün hepimize gereklidir. Türk basın hayatında önemli bir dönüm noktasını teşkil eden Meşrutiyetin ilanı ile birlikte gazetelerin ilk kez sansürsüz olarak yayınlanmaya başlandığı 24 Temmuz 1908 tarihi, ülkemizde her yıl 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı olarak kutlanmaktadır. Türk basını, milli mücadele yıllarında, milli duygulara hitap ederek, milli birlik ve beraberliğin sağlanması yönünde zor koşullara rağmen görevini en iyi şekilde yerine getirmiş,  Anadolu’nun düşman işgaline karşı direnişinin yürekli sesi olarak bu direnişin kahramanlarının destanını yazmıştır.

Ancak bugün geldiğimiz noktada gazetecilerin tutuklanması, yapılan haberlere yayın yasağı getirilmesi, erişim engeli konulması, basını baskı altına alarak hareket alanı bırakmayan.bu tutum, basına sansür uygulamak değilse nedir?

Yerel ve ulusal basınımızın yapmış olduğu çalışmalar bizler ve vatandaşlarımız tarafından memnuniyetle ve takdirle izlenmekte olup, büyük özveri ve fedakârlıkla yürüttükleri görevlerini bundan sonra da aynı anlayışla yerine getireceklerine inancım tamdır. Özgür ve bağımsız basın bir gün hepimize lazımdır.

Türk basınında sansürün kaldırılışının 112. yıldönümünde başta Düzce'de görev yapan basın mensupları olmak üzere tüm basın çalışanlarının 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramını en içten duygularımla kutluyor, baskısız, sansürsüz, korkusuz ve ekonomik olarak rahat bir yıl geçirmelerini temenni ediyorum” ifadelerine mesajında yer verdi.

Kaynak: Editör: Enes Bektaş
 
Etiketler: Gazetecilerin, Bayramını, Unutmadılar,
Haber Videosu
Yorumlar
Sayfalar
Özlü Sözler
Ölür ise ten ölür, canlar ölesi değil…"


Yunus Emre
Bir Hadis
Allah Rasûlü; “Din nasihattır, samimiyettir” buyurdu. “Kime Yâ Rasûlallah?” diye sorduk. O da; “Allah’a, Kitabına, Peygamberine, Müslümanların yöneticilerine ve bütün müslümanlara” diye cevap verdi.


SADİ
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı