Haber Detayı
28 Temmuz 2020 - Salı 12:36 Bu haber 191 kez okundu
 
İl Başkanı Er’den Fındık Fiyatı Açıklaması
...
SİYASET Haberi


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın hasat öncesinde TMO’nun fındık alım fiyatını açıklamasına destekler sürüyor. İYİ Parti İl Başkanı Yunus Özay Er’de bir açıklama yaparak, fındık fiyatının erken açıklanmasının mutluluğu yaşadıklarını belirtti. Yunus Özay Er yaptığı yazılı basın açıklamasında TMO’nun fındık alım fiyatının hasattan önce belirlenmesi  ve açıklamanın zamanlamasını memnuniyet verici bulduklarını belirterek, üreticinin mağdur olmaması ve sattığı üründen bereket görmesi için bazı hususların dikkate alınmasını istediği maddeleri sıraladı.

İYİ Parti Fındık Komisyonu üyesi İYİ Parti Düzce İl Başkanı Yunus Özay Er, geçtiğimiz hafta mecliste basın açıklaması yaparak, fındık fiyatının üreticileri memnun edecek şekilde ve hasattan önce açıklanması gerektiğini söylemişti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dün açıkladığı TMO’nun fındık alım fiyatının ardından yazılı açıklama yapan Yunus Özay Er, duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Yunus Özay Er açıklamasında ayrıca önemli konulara da dikkat çekti. Yunus Özay Er açıklamasında; “Er, "Bu sene Devletimiz dün itibari ile Fındık alım fiyatını yüzde 50 sağlam iç esasına göre Giresun kalite kabuklu için 22,5, levant kalite kabuklu için 22 lira olarak belirlemiştir. Fiyatın hasattan önce belirlenmesi  ve açıklamanın zamanlaması memnuniyet vericidir. Belirlenen fiyatın üreticimiz ve ülkemiz için hayırlara vesile olmasını diliyor, fındık üreticilerimize hayırlı kazançlar diliyoruz" dedi.

 Er, "Fiyat belirlendikten sonrası için ise, üreticinin mağdur olmaması ve sattığı üründen bereket görmesi için aşağıdaki hususların dikkate alınmasını, öncelikli olarak, üreticimiz adına talep ediyoruz.

1)    En kısa zamanda TMO ve Fiskobirlik depoları alıma hazır hale getirilmelidir.

2)    Emanetçilik sisteminden üreticinin zarar görmemesi adına, teklifini TBMM’ne sunduğumuz, etkin bir lisanslı depolama, sertifikasyon ve sigorta sisteminin alt yapısı hazırlanmalı, üretici mağdur olmamalıdır. Başlangıç döneminde üreticilerin depo kiralamalarında destekleme sistemleri geliştirilmelidir.

3)    Fındığın pazara erken düşmemesi ve dolayısı ile taban fiyatta düşüşün önüne geçilebilmesi için fındık destekleme paralarının Ağustos ayı sonunda ödenmesi elzemdir.

4)    Özellikle TMO’nun fındık alım şartlarını üretici lehine geliştirmesi ve esnetmesi gerekmektedir. Fındıkta nem, eksik-fazla ya da randıman eksik-az  gibi zaman zaman üreticiyi zorlayan gerekçelerle mahsul geri gönderilmemeli ve üretici mağdur edilmemelidir.

Uzun vadede de stratejik ürün olan fındık için ulusal fındık politikası geliştirilmesinin zaruretini tekraren hatırlatıyor fındığa dayalı sanayinin teşvik edilmesini fındığın mamul hale getirilip katma değerinin arttırılıp hem daha fazla iş imkanı hem de ülkeye daha fazla gelir getirilmesinin öneminin altını tekraren çiziyoruz” dedi.

Kaynak: Editör: Enes Bektaş
 
Etiketler: İl, Başkanı, Er’den, Fındık, Fiyatı, Açıklaması,
Haber Videosu
Yorumlar
Sayfalar
Özlü Sözler
İnsan öldüğü zaman üç şey hariç ameli kesilir: Sadaka-i cariye, faydalanılan ilim, salih evlat.


Hz. Muhammed
Bir Hadis
İslâm, güzel ahlâktır.


MEVLANA (R.A)
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı