Haber Detayı
20 Aralık 2019 - Cuma 16:21 Bu haber 205 kez okundu
 
Kantinler Mercek Altında
...
Haberi


Ankara ve Diyarbakır'da 'şırınga çikolata' kapağının iki öğrencinin boğazına kaçması sonucu hayatını kaybetmesiyle birlikte ülke genelinde kantinlerde sağlık açısından zararlı ve tehlikeli ürünler bulunup bulunmadığı yönünde denetimler sıklaştırıldı. Düzce Valiliği’nden konula ilgili yazılı açıklama geldi.

Düzce Valiliği tarafından yapılan açıklamada, il merkezi okul kantinlerinde başlayan denetimlerim tüm hızıyla devam ettiği öğrenildi.

Düzce Valisi Dr. Zülkif Dağlı’nın talimatıyla, Düzce İl Milli Eğitim Müdürlüğü İşyeri Sağlık ve Güvenlik Birimi tarafından gerçekleştirilen İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile İl Sağlık Müdürlüğü'nden yetkili uzmanların da bulunduğu ekipler tarafından, il merkezindeki okul kantinleriyle başlayan denetimlerde, kantinlerde sağlık açısından zararlı ve tehlikeli ürünler bulunup bulunmadığı kontrol edildi. Yapılan denetimlerde öğrencilerin sağlığını ve güvenliği tehdit edecek ürünlere rastlanmadığı belirtildi.

Ayrıca, denetleme ekipleri tarafından kantin çalışanlarına; hijyen, gıda güvenliği konularında rehberlik yapılarak,  çiğ tüketilen sebzeler, salatalık ve meyveler, doğal kurutulmuş meyve, işlenmemiş kuru yemiş, süt, ayran, peynir, çeşnili ve tahıllı ekmek çeşitleri, yumurta, doğal mineralli su ve şekersiz sakız, taze sıkılmış meyve ve sebze sularının satışının arttırılması istendi.

Bilim kurullarınca belirlenmiş kriterlerde üretilmiş hazır paketli yiyecek ve içeceklerin dışında gıda satışının yapılmaması gerektiği belirtildi. Öğrencilere sağlıklı bir okul ortamı sağlamak amacıyla gerekli çalışmaların ve denetimlerin devam edeceği belirtildi.

Kaynak: Editör: Enes Bektaş
 
Etiketler: Kantinler, Mercek, Altında,
Haber Videosu
Yorumlar
Sayfalar
Özlü Sözler
"Yıkılıp düşene gülme sakın sen. Yiğit düşüp kalkmayınca belli olmaz "


Bir Hadis
İslâm, güzel ahlâktır.


MEVLANA (R.A)
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı