Haber Detayı
16 Mayıs 2022 - Pazartesi 21:07 Bu haber 103 kez okundu
 
Kayıt Dışı İstihdamda Yüzde 20’lik Düşüş
...
EKONOMİ Haberi


Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürü Necmi Köroğlu, prim teşviki uygulamaları, veri paylaşımına dayalı çapraz denetimler, bilgilendirme ve bilinçlendirme çalışmalarıyla kayıt dışı istihdamın önlenmesinde önemli bir yol kat ettiklerini söyledi. Köroğlu, cezanın yerini teşvikin, denetimin yerini rehberliğin aldığı bir anlayışı hayata geçirerek yüzde 50'lerde olan kayıt dışı istihdam oranının yüzde 30'lara kadar düşürüldüğünü vurguladı. 


Bu yıl 16.sı kutlanacak Sosyal Güvenlik Haftası nedeniyle bir basın toplantısı düzenleyen Köroğlu, kurumu herkese ve her kesime tanıtmak, insanlarda sosyal güvenlik bilincinin oluşmasına katkı sağlamak amacıyla bir dizi etkinlik gerçekleştireceklerini belirtti. 


GÜCÜMÜZÜ TÜM DÜNYAYA KANITLADIK
Köroğlu, özellikle pandemi döneminde Türkiye’nin ne kadar güçlü bir sosyal güvenlik sistemi olduğunu tüm Dünyaya kanıtladıklarını ifade ederek “Biliyoruz ki güçlü bir Sosyal Güvenlik Kurumu güçlü bir Türkiye demektir. Pandemi döneminde de hiçbir vatandaşımızın mağdur olmaması ve hizmetlerimizin aksamaması için İl Müdürlüklerimizde tüm çalışma arkadaşlarımız mesai mevhumu gözetmeksizin çalışmıştır. Salgın sürecinde hiçbir vatandaşımız sağlıktan faydalanamama, tedavi olamama ya da ilaç alamama gibi bir sorunla karşılaşmadı. Türkiye olarak ne kadar güçlü olduğumuzu salgın döneminde tüm dünyaya gösterdik. Ülkemiz bu sıkıntılı günlerde sağlam temeller üzerine inşa edilen Genel Sağlık Sigortası sistemimiz sayesinde tüm dünyaya örnek oldu” dedi. 

 

“GSS YÜZDE 99.5’E ULAŞTI”
2002’de yüzde 70 olan Genel Sağlık Sigortasının kapsamının yüzde 99,5’e ulaştığını dile getiren Necmi Köroğlu şöyle devam etti: “2016 yılında yapılan düzenlenme ile Genel Sağlık Sigortası primi tek kaleme indirildi. Geliri brüt asgari ücretin üçte birinin üzerinde olan kişilerin ödemesi gereken prim tutarı 2022 yılı için 150,12 TL’dir. Bu kişiler aylık olarak ödeyebilecekleri bu cüzi tutarla hem kendileri hem de bakmakla yükümlü oldukları eşleri, çocukları ile anne ve babaları sağlık güvencesine sahip olmasalar bile GSS kapsamında olup sağlık hizmetlerinden ücretsiz yararlanma hakkına sahip oluyorlar.”


BU YILIN TEMASI KAYIT DIŞI İLE MÜCADELE 
Bu yılın temasının kayıt dışı istihdamla mücadele olduğunu hatırlatan Köroğlu  “Hafta kapsamında bu yılın ana teması olan kayıt dışı istihdamla mücadele konusunda çalışmalarımıza değinerek toplumun tüm kesimlerinde sigortalı çalışmaya destek verilmesi konusunda farkındalık yaratmak istiyoruz. Kayıt dışı istihdamın genişlemesi, bir taraftan çalışanların güvencesiz kalmasına yol açarken, diğer taraftan da kayıtlı istihdam aleyhinde haksız rekabete yol açmaktadır.”


KAYIT DIŞI İSTİHDAM YÜZDE 30’LARA DÜŞÜRÜLDÜ
Necmi Köroğlu, cezanın yerini teşvikin, denetimin yerini rehberliğin aldığı bir anlayışı hayata geçirerek yüzde 50'lerde olan kayıt dışı istihdam oranını yüzde 30’lara düşürdüklerini dile getirerek “Kurum olarak verdiğimiz hizmetlerin iyileştirmesi, prim teşviki uygulamaları, veri paylaşımına dayalı çapraz denetimler, bilgilendirme ve bilinçlendirme çalışmaları, yenilikçi uygulamalarımız ve tabii ki kayıt dışı istihdamın yoğun olduğu alanlarda hayata geçirdiğimiz projeler kayıt dışı istihdamın düşürülmesine önemli katkı sunmaktadır. Sosyal Güvenlik Reformunun hayata geçmesi ile birlikte atılan önemli adımlardan bir tanesi de kayıtlı istihdamın özendirilmesi ve bu bilincin arttırılmasına yönelik çalışmaların önem kazanmasıdır. Cezanın yerini teşvikin, denetimin yerini rehberliğin aldığı bir anlayışı hayata geçirmeye çalıştık ve bilinçlendirme, farkındalık, etkin rehberlik ve denetim faaliyetlerine öncelik vererek bu süreçte yüzde 50'lerde olan kayıt dışı istihdam oranı bugün yüzde 30'lara kadar düşmüştür” dedi. 

 

Sosyal Güvenlik Haftasının tüm ülkeye kutlu olmasını dileyen Köroğlu “Yapacağımız etkinliklerin sosyal güvenlik bilinci ve anlayışının yaygınlaştırılmasına katkı sağlamasını diliyoruz” dedi.

Kaynak: Editör: Enes Bektaş
 
Etiketler: Kayıt, Dışı, İstihdamda, Yüzde, 20’lik, Düşüş,
Haber Videosu
Yorumlar
Sayfalar
Özlü Sözler
Muhakkak ki kulak, göz, kalp, bunların her biri kendi fiillerinden mesul tutulacaklardır.


Hz. Muhammed
Bir Hadis
İnsanlara merhamet etmeyene Allah merhamet etmez.


Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı