Haber Detayı
12 Aralık 2019 - Perşembe 14:27 Bu haber 224 kez okundu
 
Lösemili Çocuklar İçin…
...
Haberi


Düzce’de sosyal medya üzerinden bir araya gelen kadınlar ve gençler, özel bir atölyede buluşarak lösemili çocuklar için harekete geçti. Kadınlar ve gençler elele verip kış günlerinde lösemi hastası çocuklar üşümesin diye saçlı bereler ördüler.

  

Düzce’de özel bir atölyenin başlattığı projede lösemi hastası çocuklar için Düzceli kadınlar ve gençler, sosyal medya üzerinden yapılan çağrı ile bir araya geldiler.

Birbirlerini tanımayan kadınlar ve gençler, toplanarak LÖSEV için proje başlatarak kösemi hastası çocukların kışın üşümemesi için saçlı bereler ördüler. Örgü örmesini bilmeyen gençler ve kadınlar yün yumaklarından ipler keserek berelerin saç kısımlarını hazırlarken örgü örmesini bilen kadınlar ise şiş ve tığları ellerine alıp, çocukların giyebileceği bereleri ördüler.

  Projeye katılan Esma Saruhan, lösemi hastası çocuklara ve LÖSEV’e katkıları olacağı için mutlu olduklarını belirtti. Saruhan; “Daha önce böyle projeleri İstanbul’da görmüştüm. Ancak Düzce’de daha önce yapılmamıştı. Burada da yapılınca bende hemen katılmak istedim. Bu benim uzun zamandır yapmak istediğim bir projeydi. Bende bunu Düzce’de neden yapmayalım dedim. Daha sonra atölye sagğolsun ipleri aldı, her şeyi tamamladı ve örgü bilen bilmeyen hepimiz toplandık. Örgü bilenler bere kısmını ördü, bilmeyenler saçları uzunluklarına göre kesti. İlk olarak bunu yaptık. İnşallah devamı gelir. Berelerdeki saçaklar ise kösemi hastası çocuklarımızın saçları olmadığı için kendilerini iyi hsinler diye bırakılıyor. Bu saçakları uzun bırakıyoruz. Renkli yapıyoruz. Hem renkler onlara enerji katsın diye hem de saçları uzun olsun diye” dedi. 

  Projeye bere örerek katılan Fatma Nurten Batur; “LÖSEV ile ilgili olarak hasta çocuklarımıza moral ve motivasyon amaçlı saçlı berelerimiz yapıyoruz. Atölyedeki arkadaşlar davet ettiler. Bugün burada olmaktan çok mutluyuz. Yaptığımız işte kardeşlerimizin yüzleri bir nebzede olsa gülümseyecekse bu bize mutluluk verir” dedi.

  Bere ören bir diğer Düzceli kadın Gamze Derdiyok ise, “Şu anda LÖSEV yararına çocuklar için bere örüyoruz. Onlara saçlı bereler yapacağız. Saçlara istedikleri gibi şekiller verecekler bu bereler sayesinde. O çocuklarımızı her gördüğümüzde üzüntü duyduğumuz bir durum. İnşallah Allah şifalarını verecek. Onlar için çok güzel çalışmalar var. Kök hücre projesi içinde çok güzel duyumlar alıyoruz. O da hayata geçti. Bu noktada onlar için ne yapsak onların hayatlarını nasıl neşelendirsek onların hayatlarını en güzel hale getirsek sağlık sorunları içinde onları hayata nasıl bağlayabilirsek bizler içinde en güzel şey. Biz örereken keyif alıyoruz. Umarım onlarda takarken keyif alırlar. İşin kötü boyutlarını düşünmemeye çalışıyoruz. Onlara da zevkli bir durum oluşturmaya çalışıyoruz” diye konuştu.

  Projeyi hayata geçiren ve sosyal medya üzerinden çağrı yaparak kadınları ve gençleri atölyesinde buluşturan Emel Ozan ve Saniye Altınışık ise proje ile ilgili bilgiler verdiler. Emel Ozan; “Biz arkadaşlar birlikte lösemi hastası çocuklarımız için neler yapabiliriz diye düşündük. Ve projei hayata geçirmeye karar verdik. Çocuklarımız için saçlı bereler örüyoruz. Berelerde özellikle saçları detay olarak kullanıyoruz. Burada gönüllü bayanlarımız geldiler. Herkes eline bir tığ aldı. Örgü öremeyenler yünleri kestiler. Bu bereleri yapıp direk LÖSEV’e Ankara’ya göndereceğiz. Projede bir hafta haftaiçi bir hafta haftasonu yapmayı planlıyoruz. Bunlar sadece bayanlar için değil. Erkeklerde gelebilir, paketlemede yardımcı olabilir Hediye paketlerini hazırlayabilirler. Onun için bir hafta haftaiçi, bir hafta haftasonu olarak yapacağız. Kendi instagram sayfamızda oluşumu paylaştık. İnsanlar o kadar duyarlılar ki ekran resimlerini alıp onlarda paylaştılar. Böylece kulaktan kulağa yayılmış oldu. YurtdıŞına kadar herkesten olumlu dönüşler oldu. Sosyal medya ve internet kanaları vasıtasıyla yayıldı” dedi.

  Proje sonunda ise örülen saçlı bereler hediye paketlerine konularak lösemi hastası çocuklara verilmek üzere LÖSEV Genel Merkezine gönderilecek.

Kaynak: Editör: Enes Bektaş
 
Etiketler: Lösemili, Çocuklar, İçin…,
Haber Videosu
Yorumlar
Sayfalar
Özlü Sözler
"Yıkılıp düşene gülme sakın sen. Yiğit düşüp kalkmayınca belli olmaz "


Bir Hadis
İslâm, güzel ahlâktır.


MEVLANA (R.A)
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı