Haber Detayı
11 Ocak 2020 - Cumartesi 16:04 Bu haber 274 kez okundu
 
Millet Bahçesi Alanını Yerinde İncelediler
Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü, Millet Bahçesi Birinci Etap çalışması içinde yer alacak olan İnönü Parkı’nda projeyi yapacak olan Mimar Talha Kös ile birlikte basın açıklamasında bulundu.
Haberi


Avni Akyol, İnönü ve Anıt Park’ın birleşeceği Millet Bahçesi Projesi için konuşan Başkan Özlü, alışılmışın dışında yeni nesil bir parkın yapılacağını belirtirken ayrıca parkta yer alan tabelalarda vatandaşların sağlıklı vakit geçirebilmeleri adına “Çimenler Basınız” yazısının yer alacağı belirtildi. Ayrıca betona nazaran yeşil alanların daha fazla olması için projede yer alan seyir terasının iptal edildiği de açıklandı.

İnönü Parkı, Avni Akyol Parkı ve Anıt Park Meydanı’nı kapsayacak olan Millet Bahçesi Projesi için yıkım çalışmaları yapılırken son olarak Düzce Belediye Başkanı Faruk Özlü, projeyi yapacak İzmit Seka Park ve Ankara Dikmen Vadisi projelerinde de mimarlık yapan Talha Kös ile birlikte İnönü Parkı’nda basın açıklaması yaptı.

Mimar Talha Kös’ü basın mensuplarına tanıtan Başkan Özlü, “Proje mimarımız daha öncede önemli çalışmalarda mimarlık yapmıştır. Millet Bahçesi Birinci Projemiz olan bu alanda önemli çalışmalar yapılacak. Çalışmalar arasında betona yer vermemek için proje içinde yer alan gözetleme kulesi yapılmayacak. Detaylı açıklamaları Proje Mimarımız Talha Kös sizlerle paylaşacak” dedi.

Projeyle ilgili detaylı açıklamalarda bulunan Proje Mimarı Talha Kös ise açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“ Aslında biz Sayın Bakanımızın bakanlık döneminden beri Düzce’nin kentsel sorunlarıyla ilgileniyoruz. İnşallah yakın zamanda çalışmalara başlanacak olan Millet Bahçesi projesini iki üç aydır değil biz iki yıldır düşünüyoruz. Bugün finaline geldiğimiz daha önce de kamuoyunda sizlerle üç boyutları görsellerinin paylaşıldığı projenin aslında bizim çalıştığımız üçüncü proje olduğunu bilmenizi isterim. Biz projeyi iki yıllık çalışmanın ardından tamamladık. Niye böyle oldu çünkü burası Düzce’nin kentsel hafızası konumundadır. Düzce’nin yüz yıllık hafızasının canlandığı bir noktadayız şu an. Dolayısıyla bu projeyi yaparken Düzce’nin rengine, hafızasına, çehresine hakim bir çalışma yapmaya özen gösterdik. Proje için Toplu Konut İdaresi’yle resmi sözleşme tamamlandı ve şu an uygulama projemiz bitti. Ufak tefek proje detayları kaldı ve inşaat ihaleye ramak kaldı. Bu çalışmayı yaparken Sayın Başkanımızın nasıl itina ile projeye destek verdiğini yakından gördüm. Bu alan özellikle son dönemlerde Düzcelilere tam olarak hizmet veremeyen bir alan haline dönüşmüştü. Burada beton yığını olmayacak. Aksine tamamen yeşillikle bulanacak. Sayın Başkanımız buraya bir uyarı levhası astırmamızı istedi. Levhada lütfen çimenlere basınız yazacak. Çok yeşil alanı olan yeni nesil bir alan burada inşa edeceğiz. Gecesiyle gündüzüyle her mevsim başka bir tadı ortaya çıkacağı bir alan ortaya çıkacak. Bir beton yığınıyla karşı karşıya kalmayacaksınız. İnsanların rahatça oturabilecekleri, sporunu yapabilecekleri, millet kıraathanesinde vakit geçirebilecekleri, internete girebilecekleri, sinema izleyebilecekleri akslar bağlanıyor bu projeye. Bu park elinizde piknik sepetiyle gidebileceğiniz, özel günlerinizde gideceğiniz bir park değil sadece, aynı zamanda parkın bir geçiş alanı. Dolayısıyla Düzce’nin kalbinde bu önemli alanda biz her santimetrekaresine gerçekten titizlikle bu sorumluluk bilinciyle kalemimizi kıpırdattık ve Allah’ın izniyle hayata geçireceğiz. Projede birkaç değişiklik oldu. Mesela seyir kulesi olmayacak. Beton zeminleri biraz daha azalttık, çim alanını daha fazla yaptık. İnönü, Avni Akyol ve Anıt Park birleşiyor.”

Kaynak: Editör: Enes Bektaş
 
Etiketler: Millet, Bahçesi, Alanını, Yerinde, İncelediler,
Haber Videosu
Yorumlar
Sayfalar
Özlü Sözler
Kimseden sana kötülük gelmesini istemiyorsan fena söyleyici, fena öğretici, fena düşünceli olma.


Mevlana
Bir Hadis
İslâm, güzel ahlâktır.


MEVLANA (R.A)
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı