Haber Detayı
16 Ocak 2020 - Perşembe 17:13 Bu haber 272 kez okundu
 
Personelden Ortak Savunma
Düzce Belediyesi tarafından belediye personeline yönelik yapılan performans değerlendirmesi sonrası, bazı çalışanlardan nedeni sunulmadan savunma istemesi tarihinde eşi benzeri görülmeyen bir uygulama olarak akıllara kazındı.
Haberi


Gelen tepkiler üzerine geçtiğimiz gün Düzce BELKA İnsan Kaynakları Genel Müdür Yardımcısı Necla Erdoğan tarafından yapılan açıklamada, çalışanlara gönderilen istem yazısının bir yaptırımı olmayacağı ancak performans değerlendirmesinin öneminin pekiştirilmesi adına yapılmış bir davet olduğu belirtilmişti. BELKA’nın hukuk işlerinden sorumlu avukatlarının ve Başkan Özlü’nün hukuk danışmanının ise Başkan Özlü’ye gerçekleştiren eksik ve yanlış uygulama hakkında bilgi verip vermediği ise merak konusu oldu. Ayrıca, BELKA şirketinin anlaşma sağladığı iş güvenliği şirketinin ise, BELKA’da bulunan bir yetkilinin yakın akrabasına ait olduğu iddia edildi.

Düzce Belediyesi tarihinde eşi benzeri görülmeyen performans değerlendirme uygulaması akılları karıştırdı.

Performans düşüklüklerinin nedeni bunlardan hangisi?

Düzce BELKA İnsan Kaynakları tarafından 30 puan üzerinden yapılan performans uygulamasında, 29 puan ve altı alan personelden 4857 sayılı iş kanunun 25/II maddesi gereği savunma yazısı istendi.

Ancak iş kanunun 25/II maddesi oldukça geniş kapsamlı bir madde. Örneğin bu maddede, işverenin şeref ve namusuna dokunacak sözler sarf edilmesinden, çalışan arkadaşlarına tacizde bulunmasına, hırsızlıktan işe sarhoş olarak gelinmesine kadar oldukça ağır ithamlar yer alıyor.

Personelin neyle suçlandığı belirtilmedi

Bununla birlikte, yaklaşık 300 personelden savunma istenen istem yazısında, personele neyle suçlandığını belirtilmedi.

Performans uygulamasının amacının tam olarak ne olduğu anlaşılamasa da ilerleyen günlerde performans düşüklüğü neden gösterilerek herhangi bir belediye personelinin işine son verilip verilmeyeceği merak ediliyor.

Yaptırım yoksa amaç neydi?

Yapılan spekülasyonlar sonrası açıklamada bulunan Düzce BELKA İnsan Kaynakları Genel Müdür Yardımcısı Necla Erdoğan ise konuyla ilgili, personele gönderilen istem belgesinin bir yaptırımı olmadığını açıkladı. Bu açıklama sonrasında ise “O zaman bu uygulama neden yapıldı?” sorusu sorulmaya başlandı. Necla Erdoğan tarafından yapılan açıklama tatmin edici olmadı.

Personel Ortak Savunma Verdi

Performans düşüklüğünün neden kaynaklandığı bilmeyip savunma yazısı yazmak zorunda kalan personeller ise ortak bir savunma yazısı yazdı. O yazıda, “4857 sayılı yasasının 25. maddesinin “Ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan haller ve benzerler” başlıklı 2. fıkrasında belirtilen hadiseler ile ilgili şahsımca hiçbir eylem gerçekleşmediği gibi birim yetkilileri veya kurum diğer çalışanları tarafından da tarafıma hiçbir suçlama yöneltilmemiştir. Savunma istem yazısında savunma istenilen konuya ilişkin hiçbir belgeye yer verilmediğinden, hangi konu hakkında savunma yapılacağı tarafımca anlaşılamamıştır.” ifadeleri yer aldı.

Başkan Özlü’ye zarar verilmek mi istendi?

Başkan Özlü geçtiğimiz günlerde katıldığı bir etkinlikte yaptığı konuşmada, hiçbir personelin işten çıkarılmayacağını ifade etmişti. Peki belediye şirketi tarafından personele yönelik yapılan bu yanlış uygulama ile Düzce Belediyesine ve Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü’ye zarar verilmek mi istendi?

Ayrıca BELKA’nın avukatlarının personele yönelik gerçekleştirilen bu eksik ve yanlış uygulamayla ilgili Başkan Özlü’ye görüş bildirip bilmediği ise merak ediliyor.

Kaynak: Editör: Mertcan Esenoğlu
 
Etiketler: Personelden, Ortak, Savunma,
Haber Videosu
Yorumlar
Sayfalar
Özlü Sözler
Kanaatten hiç kimse ölmedi, hırsla da hiç kimse padişah olmadı.


MEVLANA (R.A)
Bir Hadis
İnsanlara merhamet etmeyene Allah merhamet etmez.


Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı