Haber Detayı
24 Temmuz 2020 - Cuma 20:17 Bu haber 240 kez okundu
 
Yanlış Proje Esnafı ve Vatandaşı Çileden Çıkarttı
...
GÜNDEM Haberi


Karayolları’nın plansız ve hesapsız çalışmaları Düzce’de mağdur etmeye devam ediyor. Daha önce Karayolları tarafından D-100 Karayolu üzerinde yapılan keyfi uygulamalar nedeniyle mağduriyet yaşayan vergi mükellefi esnaflar kervanına Olimpiyat Kavşağı esnafı da katıldı. D-100 Karayolu Olimpiyat Kavşağı’nda Google Earth üzerinden plan çizen Karayolları, kavşaktaki yan yolu kavşağa kadar bariyerle ayırma kararı alınca, kavşak esnafı vatandaşlar isyan etti.


  Karayolları Genel Müdürlüğü’nün Düzce’de keyfi uygulamaları devam ediyor. Ancak hesapsız ve plansızca yapılan uygulamalar nedeniyle mağduriyetlerde yaşanıyor. Avrupa ile Anadolu’yu birbirine bağlayan en önemli karayolu geçiş güzergahı üzerinde bulunan Düzce, karayolları ekiplerinin plansız çalışmalarının kurbanı olurken, olmadık yerlere yapılan yanlış bariyer çalışmaları, geç başlayan ve biten Kavşak çalışmaları Düzcelileri mağdur etmeye devam ediyor.

 

3 AY YAT, YASAK BİTİNCE ÇALIŞ
Geçen yıl Olimpiyat Kavşağı Ankara şeridinde başlayan ve bitirilmesi ayları bulan ve nasıl bir düzenleme yapıldığı halen anlaşılamayan çalışmanın ardından bu defa da kavşağın İstanbul şeridi bakıma alındı. 3 Ay pandemi döneminde seyahat yasakları varken, karayolları boşken çalışmayan Karayolları ekipleri, pandemi önlemlerinin yumuşatılması ve seyahat yasağının kaldırılması ile çalışmalara başladı. 3 Ay boyunca pandemi nedeniyle iş yapamayan esnafların ümitlendiği dönemde çalışmalara başlayan Karayolları ekipleri, kavşağı trafiğe kapatarak, Ankara Şeridini gidiş ve geliş olarak düzenledi. İstanbul istikametine ise trafiği keserek çalışmaya başlayan ekipler, karayolunun kuzeyinde kalan mahalleleri ve o bölgelerde oturan vatandaşların mağdur olmasına neden oluyor.


ESNAFIN HALİ NE OLACAK
Olimpiyat Kavşağı’nda Düzce’de sadece o bölgede bulunan onlarca mağaza bulunurken, Düzcelilerde o mağazalarda rahat bir şekilde park sorunu yaşamadan alışveriş yapabiliyorlardı. Ayrıca Petrol Ofisi akaryakıt istasyonundan da kavşağı kullanan ve Düzce’den geçmek zorunda kalan sürücüler akaryakıtlarını alabiliyorlardı. Ancak pandemi sonrasında başlayan kavşak çalışmalarında hem kavşak esnafı, hem mağazalar hemde sürücüler mağduriyet yaşıyor. Her biri onlarca insana istihdam kapısı açarken, Karayolları ekiplerinin sorumsuz planlaması nedeniyle esnaflar mağdur olurken ekmek kapısı açtıkları çalışanlarını da işten çıkartmak zorunda kalıyor. Hal böyle olunca da vergisini veren mükellefler, mağdur olmaya ve mağdur etmeye başladı. 


İDDİALAR BU KADAR OLMAZ DEDİRTTİ
Diğer taraftan Karayolları ekiplerinin kavşağa gelmeden yaptığı proje de insanlara mağduriyet yaşatıyor. İddialara göre Amerika Birleşik Devletleri merkezli arama motorunun harita servisinden faydalanan Karayolları ekipleri Olimpiyat Kavşağı’nın güncel halinden uzak olarak projelendirme yaptı. Yapılan proje ise karayolunun kuzeyinde bulunan Fatih, Arapçiftliği, Sarayyeri, Karahacımusa, Körpeşler, Yenimahalle, Akınlar Mahallelerinde oturan vatandaşlara kâbusu yaşatacak.  

 
ESNAF, VALİSİNDEN BELEDİYE BAŞKANINA YETKİLİLERDEN YARDIM BEKLİYOR
Olimpiyat Kavşağı’nda yeri bile görmeden yapılan proje ile  kavşak esnafı mağduriyet yaşayacağı endişesi taşırken, esnaflar yan yol ile D-100 karayolu arasına çekilmesi planlanan bariyer ile ayrılacak D-100’e ve kavşağa uygun bir proje çizilmesini istiyor. Ancak projesi hazır olan kavşak düzenlemesinin yeniden gözden geçirilmesi için bölge esnafı Vali Cevdet Atay, Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü ve milletvekillerinden çözüm bulunması konusunda yardım bekliyorlar.

Kaynak: Editör: Enes Bektaş
 
Etiketler: Yanlış, Proje, Esnafı, ve, Vatandaşı, Çileden, Çıkarttı,
Haber Videosu
Yorumlar
Sayfalar
Özlü Sözler
Halk içinde muteber bir nesne yok devlet gibi, Olmaya devlet cihanda, bir nefes sıhhat gibi.


Kanuni Sultan Süleyman
Bir Hadis
Allah Rasûlü; “Din nasihattır, samimiyettir” buyurdu. “Kime Yâ Rasûlallah?” diye sorduk. O da; “Allah’a, Kitabına, Peygamberine, Müslümanların yöneticilerine ve bütün müslümanlara” diye cevap verdi.


SADİ
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı